Datalms İş Süreçlerinde Yapay Zekayı Nasıl Geliştirdi?

İş Süreci Yönetim Sistemleri ilerledikçe, yalnızca önceden tanımlanmış süreç modellerini uygulayan sistemlerinde ötesinde, süreçleri dinamik olarak destekleyen, yönlendiren ve otomatik karar veren akıllı sistemlere geçiyoruz. İnovasyonu teşvik etmek ve operasyonel verimliliği korumak için süreçleri ve insan zekasını makine zekası ile birleştirdik. Bu iş süreçlerinde yapay zekaya sahip olan yazılım, şirketlerin operasyonel süreçlerinde ne gibi faydalar sağladı?

1-İş süreçlerinde otomatik karar vermede süreçlerin en iyi şekilde uygulanmasını sağlar.

2-Tahmine dayalı analik yapısı ile ekipte çalışanlara benzer mevcut durumlara göre benzer eylemler önerir. Böylelikle işçilerin öğrenme süresi kısalır, daha iyi kararlar almalarına yardımcı olur.

3-Makine öğrenmesi ve robotik süreç otomasyonu sayesinde, görevleri tamamlamak için hangi vasıfların yerine getirileceğini insanlardan öğrenerek yarı vasıflı görevleri otomatikleştirir.

4-Nesnelerin internet (IoT) olay işleme sayesinde, harici cihazlar ile etkileşime girer ve uzak cihazlardan veya harici cihazlar tarafından oluşturulan olaylar ile ilgili işlemleri otomatik olarak tetikleyebilir.

5-Süreç madenciliği sayesinde, ortaya çıkan süreç modellerini ve davranışlarını tespit eder ve eylem önerebilir ve işlemin tamamlanması hakkında tahminlerde bulunabilir.